Doğal taşın dünyaya açılan kapısı Marble İzmir büyük ilgi gördü

Türkiye doğal taş ihracatının can damarı Marble İzmir Fuarı, sektörü, 26-29 Nisan 2023 tarihleri arasında fuarizmir’de ağırladı. Bu yıl rekor kırarak 150 bin metrekareyi aşan sergi alanında, bin 15 katılımcıyla gerçekleşen fuarı, ülkemizin ve dünyanın dört bir yanından profesyonel ziyaret ederken milyon dolarlık anlaşmalara imza atıldı. Katılımcılar, fuarı değerlendirerek, Marble İzmir’in kendileri için dünyaya açılan kapı ve ihracatın başlama noktası olduğunu dile getirdi.

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, İZFAŞ tarafından bu yıl 28. kez düzenlenen Marble İzmir Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı, doğal taşın her haline ve makinelere ev sahipliği yaptı. Renk ve desen çeşitliliği ile tüm ihtiyaçları karşılayan fuarda blok, işlenmiş taş, tasarımlar ve makinelere kadar pek çok ürün grubu alıcılarını buldu. Marble İzmir, bir kez daha dünyada 15 milyar metreküp olan doğal taş rezervlerinin yüzde 33 oranla 5.1 milyar metreküpüne sahip Türkiye’nin dünyaya açılan kapısı oldu ve sektör için yeni ticaret fırsatları yaratmaya devam etti. Fuar katılımcıları, Marble İzmir’i değerlendirerek, bu fuarla birlikte sektörde pandeminin izlerinin silindiğini ve gösterilen ilgiden memnuniyet duyduklarını ifade etti. 

 

Erdoğan Akbulak – Silkar Madencilik

“30 yıldır bu sektördeyiz. Özellikle Kovid sonrasında demek ki insanlarda bir açlık oluşmuş ki yoğun görüyorum ilgiyi. Burada iş bağlamak çok kolay değil. Daha sonra takip edip değerlendirmek ve satışa dönüştürmek önemli. Bazı ülkelerden daha yoğun ziyaretler var. Dikkatimi çeken bir konu da bu yıl İZFAŞ, Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) 25 mimar getirmiş, yerinde bir hareket. Gelen mimarlar, deneyimli ve taşı da iyi kullanan mimarlık ofislerinin yöneticileri. Onların ilgisini de çektik. Yenilikçi ürünlerimizle de ilgilendireler. Bunun devam etmesi lazım. Uluslararası Değişik Doğal Taş Yarışması’nın geldiği noktayı da ilk günden bu yana içinde yer alan bir firma olarak, gururla izliyoruz” 

 

Mehmet Hikmet Çelikkol – Çelikkol Mermer 

“Dünyanın çoğu yerine ihracat gerçekleştiriyoruz. Marble İzmir Fuarı bizim aynamız. İzmir fuarı dünyanın en büyük fuarlarından biri. Dünyanın her ülkesinden ziyaretçi geliyor. Hep burada olmak istiyoruz. Burada olduğunuz zaman dünyaya açılıyorsunuz. Bu işlere başladığımızda Marble İzmir Fuarı sayesinde dünyaya açıldık. Bu fuar ihracatın başlama noktalarından biri. Pandemi sonrası bu yıl ilgi çok iyi, beklediğimizin çok üstünde” 

 

Hüseyin Şehitoğlu – Delta Mermer

“Yaklaşık 30 yıldır sektördeyiz ve 51 ülkeye ihracat yapıyoruz. Uzun yıllardır fuarda yer alıyoruz. 1997 yılından bu yana iyi bilen biri olarak söylüyorum, bu fuar sektördeki dünyanın en büyük fuar organizasyonlarından biri. Bunda emeği geçen tüm İZFAŞ ekibine çok teşekkür ederiz. İlgi çok yoğun, fuar, katılımcı ve ziyaretçi açısından sektörün lokomotifi oldu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tunç Soyer, danışma kurullarında biz sektör temsilcileriyle bir araya gelerek istişare ettiği için fuarda hep beraber hareket ediyoruz. Çok memnunuz fuardan ve organizasyondan. Pandemi dönemindeki o boşluğu kesip atabilirsiniz bu fuarla. İlgi, sektörün kaldığı yerden devam edeceğini gösteriyor” 

 

Çetin Apa – Kömürcüoğlu Mermer 

“43 yıllık bir firmayız ve üretimimizin yüzde 80’ini ihraç ediyoruz. Özellikle ABD, Avrupa ve Avustralya’ya ihracatımız var. Bugüne kadar olan bütün fuarlara katıldık. Son iki yıla göre çok kalabalık. Pandeminin etkileri kalkarak, buluşmaya, talebe neden olmuş görünüyor. Stantlarda sohbet eden, taşla, fiyatla ilgili konuşmaların olduğunu görüyoruz. En sevindirici durum bu. Alım heyetleri, tasarımcı yarışmaları da fuara katkı sağlıyor” 

 

Fatih Öztürk – FMK 

“Dünyadaki diğer fuarlara göre çok daha rahat ettiğimiz bir fuar organizasyon anlamında. Fuar başladığında 70 milyon dolar seviyesinde olan sektörümüz, bugün 2,5 milyar dolara ulaşıyor. Bunun için fuarlar en büyük katkı sağlayan alanlar. Ziyaretçilerin ilgisinden çok memnunuz. En yoğun ilgi bu yıl oldu. Geçtiğimiz yıllara göre, muazzam bir yabancı portföyü oluştu. Farklı olarak Libya, Tayvan gibi ülkelerden gelenler var” 

 

Melike Alpay Özmen – Alpay Mermer 

“27. yılımız ve her yıl olduğu gibi bu yıl da fuardayız. Katılım ve gösterilen ilgi yoğun, umarız uzun vadede iş birliklerine döner, uzun soluklu faydalı olacağına inanıyorum” 

 

Özerhan Tokman – Nature Stone 

“Çok uzun yıllardır katılıyoruz ve çok önemli bir fuar bizim için. Marble İzmir dünyada da çok önemli bir yere sahip. Her yıl daha farklı, daha yeni ve mermerle neler yapılabileceğini gösterebileceğimiz bir proje ile fuarda yer alıyoruz. Bu yıl da Yüzüklerin Efendisi konsepti ile katıldık. Birçok karakterin mermer heykelleri standımızda yer alıyor. Hem heykellere hem de ürünlerimize büyük ilgi var. Geçen yıla oranla çok daha hareketli geçti”  

 

Doğal taşların sanatsal formları da sergilendi

Fuarda, doğal taşın sanatsal formları da sergilendi ve ziyaretçilerden büyük ilgi gördü. Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi adlı fantastik edebiyat serisinden uyarlanarak çekilmiş film üçlemesindeki karakterlerin heykelleri, orijinali Hatay Arkeoloji Müzesi’nde yer alan Dionysos ile Ariadne mozaiğinin reprodüksiyonu, Fransız ressam William Adolphe Bouguereu’nun Müzik ve Edebiyat isimli eserinin çeşitli renkte binlerce parça mermer kullanılarak yapılan mozaik reprodüksiyonu, farklı türde heykeller, üç boyutlu tablolar, süs ve mutfak eşyaları, aksesuarlar büyük ilgi çekti. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*