Evrensel Bilim Kurgu ve Fantastik Film Festivali’ nin “Ses Efekti ve Tasarımı” Yarışma Jürisi Belli Oldu

Evrensel Bilim Kurgu ve Fantastik Film festivali; geleceğin teknolojik araçları ve bilimin sınırsız imkânlarının sanatla bir araya geldiği unutulmaz bir deneyim için gün sayıyor. Festival, beyaz perdeye yansıyan ses sanatını ve teknolojisini değerlendirecek olan “Ses Efekti ve Tasarımı” yarışmasının jürisini açıkladı.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkılarıyla düzenlenen, 2.Evrensel Bilim Kurgu ve Fantastik Film Festivali; Uluslararası Bilim ve Sanat Yaratıcıları Derneği’nin organizasyonu ile 26-29 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek. Festival, ses efektleri kategorisinde uzmanlaşmış jüri üyeleri ile sinema tutkunlarının yaratıcılığını ve yeteneklerini değerlendirecek.

Sanat Dünyasına Katkıda Bulunmuş Önemli İsimler Jüride Yer Alıyor!

Festival Kurucusu İdari Direktörü ve Uluslararası Bilim ve Sanat Yaratıcıları Derneği Başkanı Filiz Dağ’ın yönetiminde gerçekleşecek olan festivalin bu yıl ilk kez düzenlenen “Ses Efekti ve Tasarımı” yarışması’ nın jüri koltuğunda; Viyana’da aldığı ses mühendisliği eğitiminden sonra Türkiye’de Sezen Aksu ve Hayko Cepkin gibi önemli isimlerle çalışmalarını yürüten Hakan Kurşun, Episode Dergi’nin yönetici editörü, yorumcu ve DJ Orçun Onat Demiröz,  Athena, Mor ve Ötesi, Gaye Su Akyol gibi birçok ünlünün remiksini üstlenen ve çeşitli Avrupa ülkelerinde festivallerde çalan radyocu ve DJ Kaan Düzarat’ın yanı sıra; ses ve görsel unsurlara odaklanarak canlı performans üreten medya sanatçısı Burak Dirgen yer alıyor. Festivalin bu yılki “Ses Efekti ve Tasarımı” yarışmasının jüri başkanlığında ise Bulutsuzluk Özlemigrubu kurucusu olan ve Türkiye’ye rock müzik kültürünü aşılayan, 1980’li yıllarda yaptığı tiyatro müziği ile Altın Portakal Ödülü kazanan, oyunculuk geçmişine sahip Türk mimar ve müzisyen Nejat Yavaşoğulları bulunuyor.

“Ses Efekti ve Tasarımı ödülü ile içerik sunanları hem ödüllendirmek hem de bu alanın farkındalığını geliştirmek istedik.”

Evrensel Bilim Kurgu ve Fantastik Film Festivali ile ilklere imza atmaya devam ettiklerini ifade eden Festival Kurucusu ve İdari Direktörü Filiz Dağ, “Ses Efekti ve Tasarımı” ödülünün önemi vurgulayarak; birbirinden değerli jüri üyeleriyle bu alanda içerik sunanları hem ödüllendirmek hem de bu alanın farkındalığını geliştirmek istediklerini dile getirdi.

Sinemanın hem görsel hem işitsel bir iletişim aracı olduğunu ve gelişen teknolojilerle birlikte bu deneyimin duyularımıza ifade ettiğini söyleyen Filiz Dağ: “Günümüzde yapay zekanın müzik ve sinema alanlarında kullanılmaya başlanması en çok tartışılanlardan birisi haline geldi. Bill Gates’in yıllar önce ortaya attığı “Content is king!” deyişiyle, içeriklerin önemi bu çağda karşılığını bulmaya başladı. Görsel Efektlerde (VFX) olduğu kadar Ses Efektleri ve Tasarımında (SFX) üreticileri ve içerik üretmelerini destekleyecek her türlü adımı bu yüzden atmalıyız. Sinemaya ve görsel dünyaya içerik üreten, işin mutfağında olan, değer yaratan görünmez kahramanlarımızı ödüllendirmek bizler için kaçınılmaz. Bu sebeple her sene yeni ve benzersiz kategorilerde ödüllerimizi vermeye devam edeceğiz.” açıklamasında bulundu.

“Ses tasarımı cesaret ve yaratıcılık gerektirir.”

Ses atmosferinin filmde bıraktığı izler üzerinden konuşan jüri üyesi Hakan Kurşun: “Bir sahnenin ses atmosferi; ekranda görünenleri, görünmeyenleri, geleceği, geçmişi, hayalleri ve kâbusları içerebilir. Sesler her zaman görünenlerin karşılığı olmayabilir ve insan ruhunun en derinlerine hitap eden dokulara sahip olabilir. Bilim Kurgunun yapı taşlarından olan 2001 Space Odssey ve Yıldızlar Savaşı 1977’ nin karakteristik ses tasarımları bizler için birer örnek. Ses tasarımı cesaret ve yaratıcılık gerektirir. Bazen bir sahne sessizlik ister. Sessizliğin de psiko akustik karşılığı vardır. Bazen de odak olabilecek keskin hatlar ister. O hatların da nasıl olacağı sessizlik kadar özneldir. Yönetmenler ve ses tasarımcıların arasındaki güven ilişkileri, yaratıcı ses tasarımlarının ve ses efektlerinin temelidir.”  sözlerine yer verdi.

“Evrensel Bilim Kurgu ve Fantastik Film Festivali” ile ilgili detaylı bilgi için https://us3f.com/  adresli internet sitesini ziyaret edebilirler.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*