İnegöl Gençlik Merkezi’nde Görkemli Ve Müjdeli Açılış

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından İnegöl’e kazandırılan Gençlik Merkezi, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katıldığı törenle hizmete açıldı.

Gençlerin daha ferah ve nezih ortamlarda ders çalışması, sınavlarına hazırlanması adına İnegöl Belediyesi tarafından oluşturulan Nöbetçi Kitaphane formatına bir destek te Bursa Büyükşehir Belediyesi’nden geldi. Bursa Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’nin ilk İlçe Kent ve Mobilya Müzesi’nin yanına ‘’Gençlik Merkezi’’ binasını İnegöllü gençlerin kullanımına sundu. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban’ın Alanyurt bölgesi için talep ettiği ‘’Gençlik Merkezi’’ binası için destek sözünü verdi.

7 GÜN AÇIK OLACAK

Ders çalışma alanları, sessiz salon, aktivite odaları ve zengin kütüphanenin yanında ücretsiz internet ve ikramların da olduğu Gençlik Merkezi, haftanın 7 günü İnegöllü gençlerin hizmetinde olacak. İnegöl ilçesinin tam da merkezi olan İshak Paşa Meydanı’ndaki gençlik merkezi, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın da katıldığı, vatandaşların yoğun ilgisiyle adeta mini bir mitinge dönüşen törenle hizmete açıldı.

‘’GENÇLERİ ANLAYAN YEREL YÖNETİMLER VAR’’

Gençlik Merkezi açılış programda ilk olarak açıklamalarda bulunan İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, gençleri dinleyen ve anlayan yerel yönetimler olduğunu vurgulayarak; “Bizler yerel yönetimler olarak İnegöl’de hizmetlerimizi arttırıyoruz. Bursa Büyükşehir Belediyemizin gençlik merkezinde bir aradayız. Buradaki genç kardeşlerim biliyorlar ki onları en iyi şekilde anlamaya çalışan, onlara değer veren ve onların beklentilerine uygun cevap veren yerel yönetimler var. Nihayetinde 4 tanesini biz İnegöl’de açmıştık. Bugün de Bursa Büyükşehir Belediye’mizin desteği ile 5’incisini gerçekleştirmiş olacağız. Sayın Başkanım bir de Alanyurt’ta bizim planlamalarımız var. Uludağ Caddesi’nde sizlerden bir tane daha gençlik merkezi için desteğinizi istiyoruz. Bunun yanında Millet Bahçesi gibi Kanal İnegöl gibi, Merkez Park gibi projelerimiz devam ediyor. Özellikle hizmetlerimizi vatandaşlarımızın mahallesine götürecek şekilde bu hizmetleri arttırmak istiyoruz’’ dedi.

‘’YENİ MERKEZLER GELİYOR’’

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş törende yaptığı konuşmada, 13 buçuk yıl başkan olarak hizmet verdiği İnegöl’ün her köşesine farklı farklı yatırımlar kazandırdıklarını hatırlatarak, şimdi de Büyükşehir Belediyesi olarak İnegöl’e büyük bütçeli yatırımlar kazandırdıklarını kaydetti. Bursa’nın merkez dışındaki en büyük ilçesinin İnegöl olduğunu kaydeden Başkan Aktaş, ilçenin gelecek 50-60 yılını düşünerek önemli altyapı yatırımlarını hayata geçirdiklerini vurguladı. Gençleri merkezi alan projelere de her zaman öncelik verdiklerini ifade eden Başkan Aktaş, “İnegöl Belediyemiz Nöbetçi Kitaphane adı altında çalışmalar yapıyor. Ama biz de Büyükşehir Belediyesi olarak özellikle daha merkezi yerlerde müstakil gençlik merkezleri oluşturuyoruz. Çünkü artık gençlerimiz daha araştırmacılar. Gerek imtihanlara hazırlanma, gerek ödev yapma gerekse de grup çalışmalarına önem veriyorlar. Burayı imtihan dönemlerinde 7/24 çalıştıracağız. Geleceğin Togg’larının, İHA’larının, SİHA’larının ve daha bir sürü icatların yapılacağı sürecin başlangıç noktası inşallah burası olacak. Halen 11 gençlik merkezimiz var. Bu sayıyı haziran sonunda 15’e, eylül sonunda 20’ye çıkaracağız. İnegöl gençlik merkezimiz, ilçemiz ve geleceğimiz için hayırlı olsun” diye konuştu.

‘’BİZDEN DAHA BAŞARILI OLACAKLAR’’

Törene Türkiye’nin otomobili Togg’la gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da TEKNOFEST’in dün 900 bin ziyaretçi ile kendi rekorunu kırdığını hatırlatarak, İnegöllü ve Bursalı gençlerin TEKNOFEST’te yarışarak önemli başarılar kazandığını kaydetti. Geleceğin Türkiye’sini bugünün gençlerinin inşa edeceğini dile getiren Bakan Varank, “Biz şuna inanıyoruz. En önemli yatırım insana yapılan yatırımdır. Biz gençlerimize yatırım yaptıkça, onların önünü açtıkça, gençlik merkezleri ile onları buluşturdukça, emin olun bu ülke çok daha başarılı işlere imza atacak. Ülkemiz dünyada nasıl şu anda bazı kritik teknolojilerde konuşuluyorsa, İHA, SİHA denilince dünyanın aklına Türkiye’ye geliyorsa, Türkiye’nin otomobili sadece Türkiye’de değil dünyada ses getiriyorsa işte sizin evlatlarınız İnegöllü genç arkadaşlarımız onlar geleceğin Türkiye’sini inşa edecekler. Ve şunu da biliyoruz bizden daha başarılı olacaklar. Çünkü bizim onlara sağladığımız bu altyapıların üzerinde o Türkiye’yi inşa edecekler. Onun için böyle güzel bir eseri ilçemize kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.’’ dedi.

BAŞKAN TABAN’IN TALEBİNE BAKAN VARANK’TAN DESTEK

İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban’ın Alanyurt bölgesi için talep ettiği Gençlik Merkezi binasına destek sözü veren Bakan Varank, ‘’İnegöl Belediye Başkanımız, Alanyurt bölgesine bir gençlik merkezi istedi. Alinur başkan çok coşkulu ‘evet’ demedi ama İnegöl’ün artık bir tane de Bakanı var. Dolayısıyla Alanyurt bölgesine bir gençlik merkezini inşallah kazandıracağız. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak biz desteğimizi vereceğiz. Tabii Alinur başkan sözümüzü yol üstünde bırakmaz, Allah’ın izniyle yapar” dedi.

Bursa Valisi Yakup Canbolat da Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin hizmetleriyle Bursa’nın güzelleştiğini, geliştiğini ve huzur kenti olmaya devam ettiğini söyledi. Gençlerin boş vakitlerini en iyi şekilde değerlendirebileceği gençlik merkezlerinin önemine değinen Canbolat, gençler için her türlü imkânın sunulduğu İnegöl Gençlik Merkezi’nin hayırlı olmasını diledi.

Açılışın ardından gençlik merkezini gezen Bakan Varank, içeride ders çalışan gençlere 10 GB internet hediye etti.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*